უკრაინელები გერმანელ ჯარისკაცებს უპილოტო საფრენი აპარატების გამოყენებას შეასწავლიან
გერმანიის თავდაცვის სამინისტროს სურს, რაც შეიძლება მალე მოიწვიოს საბრძოლო გამოცდილების მქონე უკრაინელი ჯარისკაცები გერმანიის შეიარაღებული ძალების მოსამზადებლად.
ვითარების არსი: Der Spiegel-ის ცნობით, უკრაინის შეიარაღებული ძალების მებრძოლები ბუნდესვერის სამხედროებს დრონების გამოყენებასა და ოპერაციების მობილური აპლიკაციებით მართვას შეასწავლიან.
- მანამდე გერმანიის თავდაცვის მინისტრმა, ბორის პისტორიუსმა და უკრაინის პრეზიდენტმა, ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ხელი მოაწერეს შეთანხმებას გერმანიის სახმელეთო ჯარების სკოლებსა და საბრძოლო სასწავლო ცენტრებში უკრაინელი ინსტრუქტორების ინტეგრაციის შესახებ.
- Der Spiegel-ის წყაროები ბუნდესვერიდან აცხადებენ, რომ კიევთან მოლაპარაკებები 2025 წლიდან მიმდინარეობს.
- "ამჟამად ნატოში არავის აქვს იმაზე დიდი საბრძოლო გამოცდილება, ვიდრე უკრაინას, ჩვენ ეს უნდა გამოვიყენოთ," - განაცხადეს გამოცემის რესპონდენტებმა.
სტრიქონებს შორის: ჟურნალისტების ინფორმაციით, სასწავლო კურსების საფუძველი შესაძლოა გახდეს უპილოტო საფრენი აპარატების გამოყენება, თავდასხმების მოგერიების მეთოდები, ასევე სარდლობისა და კონტროლის თანამედროვე სისტემები.
- უკრაინის შეიარაღებულმა ძალებმა შეძლეს საბრძოლო მოქმედებების დაგეგმვისა და ჯარების მართვის მარტივი სისტემების შემუშავება მობილური ტელეფონის აპლიკაციების სახით, რომლებსაც ასევე შეუძლიათ საბრძოლო მასალის მარაგის შევსებისა და დაჭრილების ევაკუაციის კოორდინაცია.
- ბუნდესვერმა უსაფრთხოების მოსაზრებებით უარი თქვა სწავლების დეტალების დაზუსტებაზე.
- როგორც გამოცემა აღნიშნავს, ფრონტზე სამხედრო კადრების დეფიციტის გამო, უკრაინელი ინსტრუქტორები გერმანიაში, სავარაუდოდ, მხოლოდ რამდენიმე კვირას დარჩებიან.
დიდი სურათი: უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის დაწყებიდან ასობით უკრაინელმა სამხედრომ თავად გაიარა მომზადება გერმანიაში.
- ბუნდესვერის სამხედროები უკრაინის შეიარაღებული ძალების ჯარისკაცებს იმ შეიარაღების გამოყენებას ასწავლიდნენ, რომლებიც გერმანიამ უკრაინას სამხედრო დახმარების ფარგლებში მიაწოდა, მათ შორის Gepard-ის ტიპის საზენიტო სისტემების და Leopard-ის ტანკების.
- ევროკავშირის მისია უკრაინელი სამხედროების მომზადებისთვის (EUMAM) 2022 წლიდან მოქმედებს ევროპის რამდენიმე ქვეყანაში და მისი დაარსებიდან დღემდე, 76 ათასზე მეტი უკრაინელი გაიწვრთნა.